slika: Julia Boldt, pixabay.com

Uvodnik – jesenska Anima

Piše: Urša Eva Pucelj
Slika: pixabay.com

avtor

Nihče ne ve, zakaj travma povezuje tolikšno število ljudi, a očitno v sebi nosi tovrstno povezovalno energijo. Travmatična izkušnja namreč prežame človeka v vsej njegovi celovitosti, delo z njeno dinamiko pa vodi v številne grenko-sladke transformacije in ponovna rojstva na trdnejših temeljih.

Travmo po besedah psihiatra Roberta Oravcza prepoznavamo kot duševno motnjo od 19. stoletja, a seveda pri tem ne gre izvzeti dejstva, da so ljudje že prej doživljali raznovrstne grozote. Ob tem je vredno izpostaviti razmišljanje psihoanalitika dr. Donalda Kalscheda, ki v svojem delu Notranji svet travme: arhetipske obrambe osebnega duha (1996/2019, 17) , poudarja, da »se žrtev psihološke travme znova in znova znajde v življenjskih situacijah, kjer je ponovno travmatizirana. Naj si še tako želi spremeniti, naj si še tako prizadeva izboljšati življenje ali odnose, ji nekaj močnejšega od ega spodkopava napredek in ubija upanje. Kot da se preganjalni notranji svet nekako zrcali v zunanjem s ponavljajočimi se samouničevalnimi ‘ponovnimi uprizoritvami’ – skoraj tako, kot da bi bil posameznik obseden z nekakšno diabolično močjo /…/«

A če pogledamo na notranji svet travme z duhovnega vidika, se – ko prebijemo začetni odpor, ki se v teku psihoterapevtskih seans sicer lahko (še) večkrat ponovi, in začnemo s pogumnim in konsistentnim odnosom delati z dinamiko travme ter pri tem integrirati njene stranpoti – vzpostavijo pomembne nove povezave in vzniknejo številni relevantni uvidi …

In kot mi je zaupal eden izmed priznanih psihoanalitikov v slovenskem prostoru, (ponavadi) pozitivna naravnanost in odločnost, ki se vložita v premagovanje travme, lahko kmalu vodita v razloge za proslavljanje življenja. Alkimija travme namreč nagradi pogumne, tiste heroje in herojinje, ki si upajo srečati se s svojo bolečino in sprejeti svojo rano, ko stopajo po poti njenega razreševanja in korak za korakom integrirajo delčke svojih spoznanj v barvit mozaik svežih in trdnejših temeljev …

Vabljeni, da si razreševanje lastnih vprašanj o dinamiki travme in poteh njene integracije osvetlite v februarju 2020, ob slovenskem kulturnem prazniku, ko bodo na 10. Akademiji Instituta IPAL predstavljeni številni kredibilni prispevki. Atmosfero konference bo prežemala prezenca strokovnjakov jungovske psihoanalize, psihoterapije, socialne psihologije, psihiatrije in psihološke astrologije ter drugih s travmo povezanih raziskovalcev. Pred tem pa vam bo mnoga pomembna spoznanja o slavljenju življenja v vseh njegovih odtenkih po vsej verjetnosti prebudil tudi Festival celostnega zdravja Dao Yah, ki se bo v začetku oktobra odvijal v Cankarjevem domu.

Življenjske preizkušnje, ki jih konstituirajo pereče šokantni dogodki, so obenem tudi priložnost za preseganje samega sebe v tistih resnično najglobljih razsežnostih lastne biti. Za plutonsko transformacijo in ponovno rojstvo. Za feniksa, ki se z neverjetno silovitostjo dvigne iz pepela …

Urša Eva Pucelj,
glavna in odgovorna urednica revije Anima

Morda vam bo všeč tudi

X